Խորհրդարանական պատվիրակությունը մանրամասներ է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներից
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Սուրեն Մանուկյանը մայիսի 25-28-ը Վարշավայում մասնակցել են կառույցի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներին:
Ինչպես հունիսի 6-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է Կորյուն Նահապետյանը, նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված են եղել կարեւոր հարցեր եւ զեկույցների նախագծեր, որոնց քննարկումներին ակտիվ մասնակցել են նաեւ հայ պատվիրակները: Հարցերը, որոնք նախապես քննարկվել են հինգ հանձնաժողովներում, վերաբերել են ՆԱՏՕ-ի եւ արեւելյան, եւ հարավային ուղղություններին, փախստականների հոսքերի կառավարմանը, հատուկ ծառայությունների գործողությունների նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության մեծացման կարեւորությանը, տարածաշրջանային խնդիրներին եւ այլ ոլորտների:
Լիագումար նիստում ելույթներ են ունեցել Լեհաստանի նախագահը, վարչապետը, խորհրդարանի երկու պալատների նախագահները: Հայկական պատվիրակության ղեկավարն առանձնացրել է ՆԱՏՕ-ի  գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի ելույթն ու նշել, որ հարցերի փուլում հետաքրքրվել է ՆԱՏՕ-ի կողմից գործընկեր երկրներին ցուցաբերվող աջակցությամբ, որը վերաբերում է Եվրոպական միության կողմից ղեկավարվող քաղաքացիական, ռազմական, ճգնաժամային կառավարման գործողություններին պետությունների մասնակցությանը: Պատվիրակության ղեկավարն այս համատեքստում լրագրողներին հիշեցրել է, որ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում համագործակցություն է նախատեսված հակամարտությունների կանխարգելման եւ ճգնաժամային կառավարման գործողությունների հարցում:
Յենս Ստոլտենբերգը հնարավոր է համարել մեր երկրի հետ համագործակցությունն ու աջակցության տրամադրումն այս ձեւաչափում:
Քաղաքական, պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի քննարկումներում հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին եւ արտաքին քաղաքականության հնարավոր փոփոխություններին: Կորյուն Նահապետյանը պարզաբանել է, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն այս փուլում փոփոխության չի ենթարկվել, եւ ըստ, էության, մնալու է անփոփոխ՝ շարունակելով իր կամրջող դերակատարությունը երկու տարբեր կառույցներում՝ ԵԱՏՄ-ում եւ ԵՄ-ում: «Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ եւ ՀԱՊԿ անդամ, խորացնում է իր հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ»,- ասել է Կորյուն Նահապետյանը:
Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման պատրաստակամություն է հայտնել նաեւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը՝ կարեւորելով խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի մասնակցությունը:
Պատվիրակության անդամ Սուրեն Մանուկյանը մեջբերել է Յենս Ստոլտենբերգի խոսքերը, ըստ որոնց Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, եւ իրենք պատրաստ են խորացնելու հարաբերությունները մեր երկրի հետ:

On 25-28, in Warsaw the Head of the RA NA Delegation to NATO PA Koryun Nahapetyan and the member of the Delegation Suren Manukyan took part in the Spring Session of the organization.
As Koryun Nahapetyan informed at June 6 press conference, important items and report drafts were included in the agenda of the session, and the Armenian delegates also actively took part in the discussions. The items that were initially discussed in five committees, related to the NATO eastern and southern directions, the management of the refugee streams, the importance of the increase of the parliamentary oversight towards the actions of the special services, regional problems and other spheres.
In the Plenary Session the President, the Prime Minister of Poland, and the Speakers of the Parliament’s two chambers gave speeches. The Head of the Armenian Delegation has distinguished the speech by NATO Secretary General Jens Stoltenberg and was interested in the support being implemented to the partner countries by NATO, which related to the participation of the states in the civil and military crisis management being led by the European Union. In this context the Head of the delegation reminded the journalists that cooperation is envisaged for prevention of conflicts and military crisis management actions in the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Jens Stoltenberg considered possible the cooperation with our country and the provision of the support in this format.
In the Q & A discussions of the Political Committee and the Defence and Security Committee the inner-political developments of Armenia and the possible changes of foreign policy were touched upon. Koryun Nahapetyan clarified that the RA foreign policy had not been undergone any changes in this phase, and in fact, it would remain unchanged, continuing its bridging role in two different organizations: in the EEU and the EU. “Armenia, being a member of EEU and CSTO, deepens its relations with NATO,” Koryun Nahapetyan said.
NATO Secretary General Jens Stoltenberg also expressed readiness for deepening relations with Armenia, emphasizing the participation of Armenia in the peacekeeping missions.
The member of the Delegation Suren Manukyan quoted Jens Stoltenberg’s words, according to which, Armenia is a democratic country, and they are ready to deepen the relations with our country.